

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 27.4 mm |
| Termination | PCB |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Resistance | 10 kΩ |
| Power Rating | 50 mW |
| Composition(Kit Type) | Carbon |
| Number of Turns | 1 |
| Taper | Linear |
| Depth | 11.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Potentiometer |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 50 mW |
| Number of Gangs | 1 |
| Actuator Diameter | 5.9944 mm |
| Actuator Length | 24.9936 mm |
| Schedule B | 8533400080 |
| Packaging | Tray |
Stock: 740
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55656
Ext.Price$0.55656
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55656 | $0.55656 |
| 10 | $0.41891 | $4.18910 |
| 25 | $0.40809 | $10.20225 |
| 50 | $0.39755 | $19.87750 |
| 100 | $0.38728 | $38.72800 |
| 300 | $0.36347 | $109.04100 |
| 500 | $0.34112 | $170.56000 |
| 1000 | $0.31376 | $313.76000 |
| 3000 | $0.29160 | $874.80000 |
| 5000 | $0.27101 | $1355.05000 |
| 10000 | $0.26930 | $2693.00000 |
