
| Parameter | Value |
|---|---|
| Taper | Linear |
| Termination | PCB |
| Length | 11.4 mm |
| Max Power Dissipation | 50 mW |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Power Rating | 50 mW |
| Type | Potentiometer |
| Resistance | 10 kΩ |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Depth | 12.5 mm |
| Military Standard | Not |
| Composition(Kit Type) | Carbon |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Actuator Length | 15.0114 mm |
| Actuator Diameter | 5.9944 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Gangs | 1 |
| Tolerance | 20 % |
| RoHS | Compliant |
Stock: 5
Distributors
pcbx
Unit Price$1.33248
Ext.Price$1.33248
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.33248 | $1.33248 |
| 10 | $1.09363 | $10.93630 |
| 25 | $0.99462 | $24.86550 |
| 50 | $0.90457 | $45.22850 |
| 100 | $0.82266 | $82.26600 |
| 300 | $0.78935 | $236.80500 |
| 500 | $0.75738 | $378.69000 |
| 1000 | $0.72711 | $727.11000 |
