
| Parameter | Value |
|---|---|
| Taper | Linear |
| Termination | PCB |
| Length | 11.4 mm |
| Max Power Dissipation | 50 mW |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Power Rating | 50 mW |
| Type | Potentiometer |
| Resistance | 10 kΩ |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Depth | 12.5 mm |
| Military Standard | Not |
| Composition(Kit Type) | Carbon |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Actuator Length | 19.9898 mm |
| Actuator Diameter | 5.9944 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Gangs | 1 |
| Voltage Rating | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| Height | 20.5 mm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 326
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55656
Ext.Price$0.55656
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55656 | $0.55656 |
| 10 | $0.41891 | $4.18910 |
| 25 | $0.40959 | $10.23975 |
| 50 | $0.40048 | $20.02400 |
| 100 | $0.39156 | $39.15600 |
| 300 | $0.37092 | $111.27600 |
| 500 | $0.35137 | $175.68500 |
| 1000 | $0.33257 | $332.57000 |
| 3000 | $0.31274 | $938.22000 |
| 5000 | $0.29410 | $1470.50000 |
| 10000 | $0.28469 | $2846.90000 |
