
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 12 mm |
| Termination | Pin |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Resistance | 50 kΩ |
| Power Rating | 50 mW |
| Composition(Kit Type) | Carbon |
| Number of Turns | 1 |
| Taper | Linear |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Potentiometer |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 50 mW |
| Number of Gangs | 1 |
| Actuator Diameter | 5.9944 mm |
| Actuator Length | 15.0114 mm |
| Schedule B | 8533400080 |
| Packaging | Tray |
Stock: 518
Distributors
pcbx
Unit Price$0.89511
Ext.Price$0.89511
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.89511 | $0.89511 |
| 10 | $0.67625 | $6.76250 |
| 25 | $0.64269 | $16.06725 |
| 50 | $0.61080 | $30.54000 |
| 100 | $0.58050 | $58.05000 |
| 300 | $0.55767 | $167.30100 |
| 500 | $0.53574 | $267.87000 |
| 1000 | $0.51467 | $514.67000 |
| 3000 | $0.49194 | $1475.82000 |
| 5000 | $0.47021 | $2351.05000 |
