PWR220T-35-1500F
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
PWR220T-35-1500F
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 150 Ω ±1 % 35 W Thick Film
ParameterValue
Power Rating35 W
RoHSCompliant
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Temperature Coefficient±100 ppm/℃
Composition(Kit Type)Thick Film
Number of Terminations2
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
PackagingTube
Resistance150 Ω
Tolerance±1 %