PWR221T-30-4R70J
Mfr.Part #:
PWR221T-30-4R70J
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 4.7 Ω 5 % 30 W Thick Film
ParameterValue
Voltage Rating (DC)250 V
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)19.3 mm
Length10.41 mm
Width3.18 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance4.7 Ω
Power Rating30 W
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height16.26 mm
Voltage Rating2000 V (2 kV)
Depth3.18 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Diameter720 µm
Lead Pitch5.08 mm
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Terminal Pitch5.08 mm
Military StandardNot
Max Power Dissipation30 W