RC-02U1R62FT
Mfr.Part #:
RC-02U1R62FT
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.62 Ω 1 % 62.5 mW 400 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.4 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance1.62 Ω
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient400 ppm/°C