RC0201FR-0738K3L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC0201FR-0738K3L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0201(0603 Metric) SMD/SMT Thick Film 38.3 kΩ 1 % 50 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.26 mm
Length609.6 µm
Width304.8 µm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0201
Case Code (Metric)0603
Resistance38.3 kΩ
Power Rating50 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height254 µm
PackagingReel
Voltage Rating25 V
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation50 mW