RC0201JR-07120RL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC0201JR-07120RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0201(0603 Metric) SMD/SMT Thick Film 120 Ω 5 % 50 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.26 mm
Length600 µm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance120 Ω
Power Rating50 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C