RC0201JR-07300RL
Mfr.Part #:
RC0201JR-07300RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0201(0603 Metric) SMD/SMT Thick Film 300 Ω 5 % 50 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Length600 µm
Width300 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0201
Case Code (Metric)0603
Resistance300 Ω
Power Rating50 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height230 µm
PackagingReel
Voltage Rating25 V