RC0402DR-0727KL
Mfr.Part #:
RC0402DR-0727KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 27 kΩ 0.5 % 62.5 mW, 125 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance0.5 %
Length990.6 µm
Width508 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance27 kΩ
Power Rating62.5 mW, 125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height406.4 µm
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation63 mW