RC0402DR-0731K6L
Mfr.Part #:
RC0402DR-0731K6L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 31.6 kΩ 0.5 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance0.5 %
Height - Seated (Max)0.4 mm
Length990.6 µm
Width508 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance31.6 kΩ
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height406.4 µm
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation63 mW