

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 1 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 11 Ω |
| Power Rating | 63 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 400 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 500 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 63 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
Stock: 35572
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.00504 | $0.05040 |
| 50 | $0.00435 | $0.21750 |
| 100 | $0.00376 | $0.37600 |
| 500 | $0.00327 | $1.63500 |
| 1000 | $0.00285 | $2.85000 |
| 3000 | $0.00248 | $7.44000 |
| 5000 | $0.00216 | $10.80000 |
| 10000 | $0.00188 | $18.80000 |
| 30000 | $0.00128 | $38.40000 |
| 50000 | $0.00087 | $43.50000 |
| 100000 | $0.00060 | $60.00000 |
