RC0402FR-07120RL
Mfr.Part #:
RC0402FR-07120RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 120 Ω 1 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Lead FreeLead Free
Power Rating62.5 mW
FeaturesMoisture Resistant
Min Operating Temperature-55 °C
Military StandardNot
Composition(Kit Type)Thick Film
Voltage Rating50 V
Tolerance1 %
Height400 µm
Schedule B8533210045
TerminationSMD/SMT
Voltage Rating (AC)50 V
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Voltage Rating (DC)50 V
Length1 mm
Max Power Dissipation63 mW
PackagingReel
Number of Terminations2
Resistance120 Ω
Case Code (Imperial)0402
Depth500 µm
Max Operating Temperature155 °C
Number of Pins2
Width508 µm
Case Code (Metric)1005
Case/Package0402
REACH SVHCNo SVHC
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.4 mm