RC0402FR-0727K4L
Mfr.Part #:
RC0402FR-0727K4L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 27.4 kΩ 1 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Length1 mm
Width508 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance27.4 kΩ
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height400 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth500 µm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation63 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.4 mm