RC0402FR-07301KL
Mfr.Part #:
RC0402FR-07301KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 301 kΩ 1 % 63 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Schedule B8533210045
Contact PlatingTin
Lead FreeLead Free
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Voltage Rating (DC)50 V
Length1 mm
PackagingReel
Power Rating63 mW
Resistance301 kΩ
Min Operating Temperature-55 °C
Composition(Kit Type)Thick Film
Max Operating Temperature155 °C
Case Code (Metric)0402
Case/Package0402
Voltage Rating50 V
RoHSCompliant
Tolerance1 %
Height400 µm
Number of Terminations2
Height - Seated (Max)0.4 mm