

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.4 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 3.01 Ω |
| Power Rating | 62.5 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Height | 400 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 500 µm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 63 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
Stock: 30
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06279
Ext.Price$0.06279
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06279 | $0.06279 |
| 10 | $0.01498 | $0.14980 |
| 50 | $0.00888 | $0.44400 |
| 100 | $0.00719 | $0.71900 |
| 500 | $0.00462 | $2.31000 |
| 1000 | $0.00390 | $3.90000 |
| 3000 | $0.00329 | $9.87000 |
| 5000 | $0.00277 | $13.85000 |
| 10000 | $0.00245 | $24.50000 |
