

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 1 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 4.53 kΩ |
| Power Rating | 62.5 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 350 µm |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 500 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Military Standard | Not |
| Schedule B | 8533210045 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Number of Terminations | 2 |
| Height - Seated (Max) | 0.4 mm |
Stock: 1984
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.00248 | $0.02480 |
| 50 | $0.00231 | $0.11550 |
| 100 | $0.00216 | $0.21600 |
| 500 | $0.00202 | $1.01000 |
| 1000 | $0.00188 | $1.88000 |
| 3000 | $0.00128 | $3.84000 |
| 5000 | $0.00087 | $4.35000 |
| 10000 | $0.00060 | $6.00000 |
