RC0402FR-0761R9L
Mfr.Part #:
RC0402FR-0761R9L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 61.9 Ω 1 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Metric)1005
Resistance61.9 Ω
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Contact PlatingLead, Tin
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Military StandardNot
Max Power Dissipation63 mW