RC0402FR-079R31L
Mfr.Part #:
RC0402FR-079R31L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 9.31 Ω 1 % 62.5 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.4 mm
Length990.6 µm
Width508 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance9.31 Ω
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height400 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation63 mW