RC0402FR-7D100KL
Mfr.Part #:
RC0402FR-7D100KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 100 kΩ 1 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Resistance100 kΩ
PackagingReel
RoHSNon-Compliant
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Power Rating62.5 mW
Tolerance1 %
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Height - Seated (Max)0.4 mm