

| Parameter | Value |
|---|---|
| Lead Free | Lead Free |
| Power Rating | 63 mW |
| Features | Moisture Resistant |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Military Standard | Not |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Voltage Rating | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 406.4 µm |
| Schedule B | 8533210045 |
| Termination | SMD/SMT |
| Working Voltage | 50 V |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 1 mm |
| Max Power Dissipation | 63 mW |
| Packaging | Reel |
| Number of Terminations | 2 |
| Resistance | 10 Ω |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Depth | 500 µm |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Width | 508 µm |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Case/Package | 0402 |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS | Compliant |
| Height - Seated (Max) | 0.4 mm |
Stock: 92762
Distributors
pcbx
Unit Price$0.00392
Ext.Price$0.00392
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.00392 | $0.00392 |
| 10 | $0.00196 | $0.01960 |
| 50 | $0.00151 | $0.07550 |
| 100 | $0.00116 | $0.11600 |
| 500 | $0.00100 | $0.50000 |
| 1000 | $0.00087 | $0.87000 |
| 3000 | $0.00078 | $2.34000 |
| 5000 | $0.00073 | $3.65000 |
| 10000 | $0.00069 | $6.90000 |
