RC0402JR-07180KL
Mfr.Part #:
RC0402JR-07180KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 180 kΩ 5 % 63 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance5 %
Length1 mm
Width500 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Voltage Rating (AC)50 V
Number of Pins2
Resistance180 kΩ
Power Rating63 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height406.4 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth500 µm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation63 mW