RC0402JR-076R2L
Mfr.Part #:
RC0402JR-076R2L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 6.2 Ω 5 % 62.5 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.4 mm
Length1 mm
Width508 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance6.2 Ω
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height406.4 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth500 µm
RoHSCompliant
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation63 mW