RC0402JR-7W10KL
Mfr.Part #:
RC0402JR-7W10KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 10 kΩ 5 % 125 W 100 ppm/°C
ParameterValue
Resistance10 kΩ
PackagingReel
RoHSNon-Compliant
Schedule B8533210045
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Power Rating125 W
Tolerance5 %
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Height - Seated (Max)0.4 mm