RC0603DR-073K48L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC0603DR-073K48L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 3.48 kΩ 0.5 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance0.5 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance3.48 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height558.8 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Max Power Dissipation100 mW