

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 1 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 124 Ω |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 75 V |
| Depth | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 2.012816 mg |
| Features | Moisture Resistant |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
Stock: 23020
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.00436 | $0.04360 |
| 50 | $0.00405 | $0.20250 |
| 100 | $0.00376 | $0.37600 |
| 500 | $0.00345 | $1.72500 |
| 1000 | $0.00316 | $3.16000 |
| 3000 | $0.00201 | $6.03000 |
| 5000 | $0.00128 | $6.40000 |
