

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 1 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 150 Ω |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 450 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Military Standard | Not |
| Number of Terminations | 2 |
| Color | Green |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 200 mcd |
| Schedule B | 8533210045 |
Stock: 61927
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.00436 | $0.04360 |
| 50 | $0.00405 | $0.20250 |
| 100 | $0.00376 | $0.37600 |
| 500 | $0.00316 | $1.58000 |
| 1000 | $0.00266 | $2.66000 |
| 3000 | $0.00224 | $6.72000 |
| 5000 | $0.00188 | $9.40000 |
| 10000 | $0.00128 | $12.80000 |
