RC0603FR-0716R2L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC0603FR-0716R2L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 16.2 Ω 1 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Metric)1608
Resistance16.2 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
PackagingReel
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Military StandardNot
Max Power Dissipation100 mW