RC0603FR-071M6L
Mfr.Part #:
RC0603FR-071M6L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.6 MΩ 1 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Schedule B8533210045
TerminationSMD/SMT
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Length1.6 mm
Max Power Dissipation100 mW
PackagingReel
Power Rating100 mW
Number of Terminations2
Resistance1.6 MΩ
FeaturesMoisture Resistant
Case Code (Imperial)0603
Min Operating Temperature-55 °C
Depth800 µm
Military StandardNot
Composition(Kit Type)Thick Film
Max Operating Temperature155 °C
Width800 µm
Case Code (Metric)1608
Case/Package0603
Voltage Rating50 V
RoHSCompliant
Tolerance1 %
Height500 µm
Height - Seated (Max)0.55 mm