RC0603FR-07332KL
Mfr.Part #:
RC0603FR-07332KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 332 kΩ 1 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Length1.6 mm
Width800 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance332 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height450 µm
PackagingReel
Voltage Rating40 V
Depth800 µm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Lead Pitch500 µm
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingGold
Contact Material(Contact Finish)Copper
Military StandardNot
ColorSilver
GenderFemale
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.55 mm