RC0603FR-073R01L
Mfr.Part #:
RC0603FR-073R01L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 3.01 Ω 1 % 100 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance3.01 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height500 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth800 µm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation100 mW