

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 1 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 5.6 Ω |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Height | 500 µm |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Features | Moisture Resistant |
| Working Voltage | 75 V |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
Stock: 8837
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01016
Ext.Price$0.01016
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01016 | $0.01016 |
| 10 | $0.00508 | $0.05080 |
| 50 | $0.00391 | $0.19550 |
| 100 | $0.00301 | $0.30100 |
| 500 | $0.00265 | $1.32500 |
| 1000 | $0.00233 | $2.33000 |
| 3000 | $0.00214 | $6.42000 |
| 5000 | $0.00196 | $9.80000 |
| 10000 | $0.00176 | $17.60000 |
| 30000 | $0.00167 | $50.10000 |
| 50000 | $0.00158 | $79.00000 |
