RC0603FR-075R6L
Mfr.Part #:
RC0603FR-075R6L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors SMD/SMT 0603(1608 Metric) 5.6 Ω Composition:Thick Film 100 mW 1 %
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Voltage Rating (AC)50 V
Number of Pins2
Resistance5.6 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height500 µm
Voltage Rating50 V
Depth800 µm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
FeaturesMoisture Resistant
Working Voltage75 V
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.55 mm