RC0603FR-077K5L
Mfr.Part #:
RC0603FR-077K5L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 7.5 kΩ 1 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Lead FreeLead Free
Power Rating100 mW
FeaturesMoisture Resistant
Min Operating Temperature-55 °C
Military StandardNot
Composition(Kit Type)Thick Film
Voltage Rating50 V
Tolerance1 %
Height450 µm
Schedule B8533210045
TerminationSMD/SMT
Working Voltage75 V
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Voltage Rating (DC)50 V
Length1.6 mm
Max Power Dissipation100 mW
PackagingReel
Number of Terminations2
Resistance7.5 kΩ
Case Code (Imperial)0603
Depth800 µm
Max Operating Temperature155 °C
Number of Pins2
Width787.4 µm
Case Code (Metric)1608
Case/Package0603
REACH SVHCNo SVHC
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.55 mm