

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 1 % |
| Length | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 2.4 mm |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 10 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 0.1 V (100 mV) |
| Depth | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Military Standard | Not |
| Schedule B | 8533210045 |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
Stock: 232374
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.00248 | $0.02480 |
| 50 | $0.00228 | $0.11400 |
| 100 | $0.00210 | $0.21000 |
| 500 | $0.00193 | $0.96500 |
| 1000 | $0.00178 | $1.78000 |
| 3000 | $0.00164 | $4.92000 |
| 5000 | $0.00151 | $7.55000 |
| 10000 | $0.00139 | $13.90000 |
| 30000 | $0.00128 | $38.40000 |
