RC0603JR-07270RL
Mfr.Part #:
RC0603JR-07270RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 270 Ω 5 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6 mm
Width800 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Voltage Rating (AC)50 V
Number of Pins2
Resistance270 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height558.8 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation100 mW