RC0603JR-07390KL
Mfr.Part #:
RC0603JR-07390KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 390 kΩ 5 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Lead FreeLead Free
Power Rating100 mW
FeaturesMoisture Resistant
Min Operating Temperature-55 °C
Military StandardNot
Composition(Kit Type)Thick Film
Voltage Rating75 V
Tolerance5 %
Height558.8 µm
Schedule B8533210045
TerminationSMD/SMT
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Voltage Rating (DC)50 V
Length1.6 mm
Max Power Dissipation100 mW
Weight2.012816 mg
Number of Terminations2
Resistance390 kΩ
Case Code (Imperial)0603
Depth800 µm
Max Operating Temperature155 °C
Number of Pins2
Width800 µm
Case Code (Metric)1608
Case/Package0603
REACH SVHCNo SVHC
RoHSCompliant
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.55 mm