RC0805DR-07191KL
Mfr.Part #:
RC0805DR-07191KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 191 kΩ 0.5 % 125 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance0.5 %
Height - Seated (Max)0.6 mm
Length2.0066 mm
Width1.2446 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance191 kΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height609.6 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Max Power Dissipation125 mW