RC0805FR-07133RL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC0805FR-07133RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 133 Ω 1 % 125 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)150 V
Tolerance1 %
Length2.0066 mm
Width1.2446 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Resistance133 Ω
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height500 µm
PackagingReel
Voltage Rating150 V
Depth1.25 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Contact PlatingLead, Tin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation125 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.6 mm