RC0805FR-071R02L
Mfr.Part #:
RC0805FR-071R02L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.02 Ω 1 % 125 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)150 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.6 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Metric)0805
Resistance1.02 Ω
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height500 µm
PackagingReel
Voltage Rating150 V
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Contact PlatingTin
Output Current1.4 A