

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Tolerance | 1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 2.1 Ω |
| Power Rating | 125 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Output Current | 1.4 A |
| Military Standard | Not |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
Stock: 1236
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01968
Ext.Price$0.01968
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01968 | $0.01968 |
| 10 | $0.00984 | $0.09840 |
| 50 | $0.00757 | $0.37850 |
| 100 | $0.00582 | $0.58200 |
| 500 | $0.00526 | $2.63000 |
| 1000 | $0.00475 | $4.75000 |
| 3000 | $0.00442 | $13.26000 |
| 5000 | $0.00412 | $20.60000 |
| 10000 | $0.00382 | $38.20000 |
| 30000 | $0.00364 | $109.20000 |
| 50000 | $0.00347 | $173.50000 |
| 100000 | $0.00337 | $337.00000 |
