RC0805FR-073R57L
Mfr.Part #:
RC0805FR-073R57L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 3.57 Ω 1 % 125 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)150 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.6 mm
Length2 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Metric)0805
Resistance3.57 Ω
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height500 µm
PackagingReel
Voltage Rating150 V
Depth1.25 mm