RC0805FR-076M8L
Mfr.Part #:
RC0805FR-076M8L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors SMD/SMT 0805(2012 Metric) 6.8 MΩ Composition:Thick Film 125 mW 1 %
ParameterValue
Voltage Rating (DC)150 V
Tolerance1 %
Length2.0066 mm
Width1.2446 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Voltage Rating (AC)150 V
Number of Pins2
Resistance6.8 MΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height500 µm
PackagingReel
Voltage Rating150 V
Depth1.25 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation125 mW
Number of Terminations2
Height - Seated (Max)0.6 mm