

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 36 Ω |
| Power Rating | 125 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 609.6 µm |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 125 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
Stock: 11717
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.00752 | $0.07520 |
| 50 | $0.00722 | $0.36100 |
| 100 | $0.00693 | $0.69300 |
| 500 | $0.00659 | $3.29500 |
| 1000 | $0.00626 | $6.26000 |
| 3000 | $0.00595 | $17.85000 |
| 5000 | $0.00565 | $28.25000 |
| 10000 | $0.00376 | $37.60000 |
