RC0805JR-0736RL
Mfr.Part #:
RC0805JR-0736RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors SMD/SMT 0805(2012 Metric) 36 Ω Composition:Thick Film 125 mW 5 %
ParameterValue
Voltage Rating (DC)150 V
Tolerance5 %
Length2 mm
Width1.25 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Resistance36 Ω
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height609.6 µm
Voltage Rating150 V
Depth1.25 mm
Radiation HardeningNo
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation125 mW
Number of Terminations2
PackagingReel
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.6 mm