RC1206FR-0718K2L
Mfr.Part #:
RC1206FR-0718K2L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 18.2 kΩ 1 % 250 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length3.1 mm
Width1.6002 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Resistance18.2 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height600 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Depth1.6 mm
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation250 mW