RC1206FR-071R74L
Mfr.Part #:
RC1206FR-071R74L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.74 Ω 1 % 250 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length3.2 mm
Width1.6 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance1.74 Ω
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height550 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V