RC1206FR-077K15L
Mfr.Part #:
RC1206FR-077K15L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 7.15 kΩ 1 % 250 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance1 %
Length3.2 mm
Width1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Resistance7.15 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height550 µm
Voltage Rating200 V
Depth1.6 mm
Military StandardNot
Schedule B8533210045
Number of Terminations2
RoHSCompliant
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.65 mm