RC1206JR-0710KL
Mfr.Part #:
RC1206JR-0710KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 10 kΩ 5 % 250 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Lead FreeLead Free
Power Rating250 mW
Min Operating Temperature-55 °C
Military StandardNot
Composition(Kit Type)Thick Film
Voltage Rating200 V
Tolerance5 %
Height550 µm
Schedule B8533210045
TerminationSMD/SMT
Working Voltage200 V
Voltage Rating (AC)200 V
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Voltage Rating (DC)200 V
Length3.0988 mm
Max Power Dissipation250 mW
PackagingReel
Number of Terminations2
Resistance10 kΩ
Case Code (Imperial)1206
Depth1.6 mm
Max Operating Temperature155 °C
Number of Pins2
Width1.6 mm
Case Code (Metric)3216
Case/Package1206
REACH SVHCNo SVHC
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.65 mm