RC1206JR-07430RL
Mfr.Part #:
RC1206JR-07430RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 430 Ω 5 % 250 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Width1.6002 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Metric)3216
Resistance430 Ω
Composition(Kit Type)Thick Film
Radiation HardeningNo
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation250 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
RoHSCompliant
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.65 mm
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Power Rating250 mW