RC1210FR-07220RL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC1210FR-07220RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1210(3225 Metric) SMD/SMT Thick Film 220 Ω 1 % 500 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.6 mm
Length3.1 mm
Width2.5908 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1210
Case Code (Metric)3225
Resistance220 Ω
Power Rating500 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height609.6 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Depth2.6 mm
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Military StandardNot
Max Power Dissipation500 mW